Главная | Регистрация | Вход | RSSПонедельник, 05.12.2016, 21:40

Учителя Алматы

Меню сайта
Категории раздела
Биология [28]
ИЗО [12]
Профессиональное обучение [6]
Внеклассное чтение [16]
География [22]
Духовные ценности [10]
Если хочешь быть здоров [47]
Информатика [58]
История [48]
Иностранный язык [99]
Книжная полка [49]
Компьютер-бум [10]
Казахский язык и литература [181]
Математика [85]
Мир науки [11]
Моя Родина - Казахстан [42]
Музыка [97]
Начальная школа [399]
Общество семи муз [12]
Психологический клуб [11]
Русский язык и литература [129]
Родительское собрание [11]
Творческая личность [20]
Технология [21]
Физика [20]
Химия [31]
Экологическое воспитание [13]
Самопознание [35]
Наш опрос
Считаете ли вы результаты ЕНТ справедливыми?
Всего ответов: 1521
Статистика

Онлайн всего: 23
Гостей: 23
Пользователей: 0

Каталог статей

Главная » Статьи » Мастерская учителя » Казахский язык и литература

А.Байтұрсынұлы. «Аққу, Шортан һәм Шоян»
Департамент образования Северо-Казахстанской обл. РК
Городской отдел образования при акиме г. Петропавловска
Первая гимназия
2014 г.
Сарсенбаева А.Г.
Казахская литература
Тема: Поурочный план в 6 классе
Сабақтың тақырыбы: А.Байтұрсынұлы. «Аққу, Шортан һәм Шоян»
Сабақтың мақсаты: оқушылардың ақын туралы білімдерін тереңдету. «Аққу, Шортан һәм Шоян» мысалының мазмұнымен, түйінімен таныстыру.
Міндеттері:
• тапсырмалар, сұрақтар, арқылы балалардың ойлау, шығармашылық қабілеттерін
дамыту;
• әдебиет теориясынан – мысал туралы түсінік беру;
• ақынды құрметтеуге, шығармаларын сүйіп оқуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: мәнерлеп оқу, баяндау, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Ахмет Байтұрсынұлының портреті, оқулық.
Интеграциялық мүмкіндігі: орыс әдебиет
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
 аамандасу, оқушыларды түгендеу
 оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
 оқушылардың назарларын сабаққа аудару.
Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру.
ІІ. Үй тапсырманы тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сөздікпен жұмыс:
Атақты – знаменитый
дарынды – талантливый
тіл білімі – языкознание
бірлік – единство
ынтымақсыз – несогласованный
шақыру – звать, призывать, приглашать
көнбеу – не прислушиваться, не подчиняться
астарлы, тұспалдау – иносказательно, двусмысленно
Ақын туралы мәлімет алу. (оқулық, 105-бет)
ІV. Сабақты бекіту. Дәптермен жұмыс.
А.Байтұрсынұлы.
1. Өмір сүрген жылдары: 28 қаңтар 1873 жыл – 8 желтоқсан 1837 жыл.
2. Туған жері: Торғай облысы, Жангельдин ауылы, Сарытүбек жері.
3. Білім: сауатын ауыл молдасынан ашқан, Торғайда 2 сыныптық мектепте, Орынборда мұғалімдер даярлайтын мектепті бітірді.
4. Еңбек жолы: 2 сыныптық училищесінде мұғалім болып істейді.
5. Шығармалары: 1909 ж. – «Қырық мысал», 1911 ж. – «Маса», өлеңдер жинағы, т.б.
V. Сабақты пысықтау. Әдебиет теориясынан.
Мысал – тәрбиелік мәндегі шағын аллегориялық шығарма.
Аллегория – астарлы, тұспалдау арқылы кейіпкерлерді суреттеу.
Сатылай кешенді талдау технологиясы бойынша талдау жасап, жазу.
«Аққу, Шортан Һәм Шаян»
1. Авторы: Ахмет Байтұрсынұлы, атақты ақын, дарынды журалист, қазақ тілі білімінің атасы.
2. Тақырыбы: достық
3. Жанры: мысал.
4. Идеясы: бірлікке, ынтымаққа шақыру.
5. Кейіпкерлері: Аққу, Шортан, Шаян.
6. Шығарманың түйіні:
Біріңнің айтқаныңа біреуің көнбей,
Істеген ынтымақсыз ісің өнбес.
7. Тәрбиелік мәні: халықты тұтастыққа шақыру.
VІ. Қорытынды. Сұрақтарға жауап беру.
 Мысал қандай шығарма?
 Аллегория деген не?
 Кейіпкерлері қандай?
 Кейіпкерлері нелер, кімдер?
 Мысал түйіні деген не?
 Мысалшыларды ата?
VІІ. Бағалау.
VІІІ. Үй тапсырмасы. Сөздерді жаттау. Ақынның өмірбаянын айта білу.

Источник: http://Қазақ әдебиеті, 2009, 6 сынып
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: Alma777 (01.05.2014) | Автор: Сарсенбаева Алма Габбасовна E
Просмотров: 873 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск
Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Театр.kz


  • Copyright "Школа" Интернет-портал "Детство-kz"© 2016
    Сайт управляется системой uCoz