Главная | Регистрация | Вход | RSSСуббота, 10.12.2016, 17:43

Учителя Алматы

Меню сайта
Категории раздела
Биология [28]
ИЗО [12]
Профессиональное обучение [6]
Внеклассное чтение [16]
География [22]
Духовные ценности [10]
Если хочешь быть здоров [48]
Информатика [58]
История [49]
Иностранный язык [99]
Книжная полка [49]
Компьютер-бум [10]
Казахский язык и литература [182]
Математика [85]
Мир науки [11]
Моя Родина - Казахстан [42]
Музыка [97]
Начальная школа [399]
Общество семи муз [12]
Психологический клуб [11]
Русский язык и литература [132]
Родительское собрание [11]
Творческая личность [20]
Технология [21]
Физика [20]
Химия [31]
Экологическое воспитание [13]
Самопознание [35]
Наш опрос
Считаете ли вы результаты ЕНТ справедливыми?
Всего ответов: 1523
Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0

Каталог статей

Главная » Статьи » Мастерская учителя » Казахский язык и литература

"Менің досым.Көптік жалғау."
Сейсенбаева Айсұлу Сайлауовна
«Достар» Халықаралық мектеп-лицейінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
5-сынып. Қазақ тілі орыс мектебінде.
Сабақтың тақырыбы: Менің досым.Көптік жалғау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Менің досым» лексикалық тақырып бойынша ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; көптік жалғау туралы түсінік беру;
Дамытушылық: синонимдер сөздер мен жаңа сөздерді беру арқылы сөздік қорын молайту;
Тәрбиелік: достыққа берік болуға, достарды сыйлауға, қадірлеуге тәрбиелеу;
Сабақтың типі: жаңа тақырып өту, диалог, монолог
Сабақтың формасы: жеке, ұжымдық жұмыс
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру
1. Амандасу
2. Түгендеу
3. Сергіту сұрақтары:
- Сенің атың кім?
- Сенің досың бар ма?
- Оның аты кім?
- Ол неше жаста?
- Қай мектепте оқиды?
II. Жаңа сабақ
Мұғалім сөзі: Балалар, бәріңнің де достарың бар екен. «Досы көптің жауы жоқ» деген сөз бар. Досқа берік болу керек. Достарды қадірлей білу керек. Бүгін біз достар туралы сөйлесеміз. Бірінші қажетті жаңа сөздерді меңгеріп алайық.
1. Жаңа сөздер:
Дос-друг
Құрбы-подруга
Мінез-характер
Қайырымды-добрый
Кіші-младший
Бой-рост
Үлкен-взрослый
Момын-тихий,скромный
Сыпайы-вежливый
Ұзын-высокий
Қысқа-низкий
Орта-средний
2. Жаңа сөздердің синонимі:
дос-жолдас
қайырымды-мейірімді
момын-жуас
сыпайы-инабатты
ұзын-биік
қысқа-аласа
3. Жаңа сөздердің антонимі:
дос-жау
қайырымды-қатал
кіші-үлкен
момын-тентек
сыпайы-дөрекі
ұзын-қысқа
4.Сызба бойынша, жаңа сөздерді қатыстырып әңгіме құраңдар.
«Менің досым»

Бет әлпеті ------------бойы-------------мінезі------------ермегі
әдемі------------------орта---------------мейірімді------- кітап оқу
сүйкімді------------- ұзын----------------қамқоршы------ үйірмеге қатысу
сымбатты-------- қысқа---------------момын---------- би билеу
шашы...---------------------------------- сыпайы------------сурет салу, ән айту
көзі...
мұрны..

5.Таблица арқылы көптік жалғау туралы түсінік беру.
Түбір Дауысты және үнді
р, й, у Ұяң з, ж және үнді
л, м, н, ң Қатаң дауыссыздар және ұяң б, в, г, д
Жуан -лар
балалар -дар
қыздар -тар
достар
Жіңішке -лер
кісілер -дер
мұғалімдер -тер
мектептер

III. Жаңа тақырыпты бекіту тапсырмалары
1-тапсырма. Парталас досың туралы әңгімеле.
Үлгі: Менің парталас досымның аты-Саша. Ол орта бойлы. Көзі көк.Шашы қоңыр.Саша мейірімді,сыпайы бала.Ермегі:футбол ойнау, сурет салу.

2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс.Төмендегі сөздерге көптік жалғауын жалғаңдар.
Дос, құрбы, бала, қыз, кітап, мұғалім, мектеп.

3-тапсырма. Мәтінді оқып, мазмұнын айтыңдар. Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазыңдар.

IV. Сабақты қорыту (сұрақ-жауап арқылы сабаққа қорытынды жасалады).
V. Үйге тапсырма: «Менің досым» тақырыбына әңгіме жазып, оны әңгімелеп беру.
VI. Оқушылардың білімін бағалау.

Источник: http://сабақ жоспары
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: устаз (15.07.2014) | Автор: Сейсенбаева Айсұлу E
Просмотров: 2435 | Теги: Қазақ тілі, 5-сынып | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск
Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Театр.kz


  • Copyright "Школа" Интернет-портал "Детство-kz"© 2016
    Сайт управляется системой uCoz