Главная | Регистрация | Вход | RSSВоскресенье, 04.12.2016, 11:11

Учителя Алматы

Меню сайта
Категории раздела
Биология [28]
ИЗО [12]
Профессиональное обучение [6]
Внеклассное чтение [16]
География [22]
Духовные ценности [10]
Если хочешь быть здоров [47]
Информатика [58]
История [48]
Иностранный язык [99]
Книжная полка [49]
Компьютер-бум [10]
Казахский язык и литература [181]
Математика [85]
Мир науки [11]
Моя Родина - Казахстан [42]
Музыка [97]
Начальная школа [399]
Общество семи муз [12]
Психологический клуб [11]
Русский язык и литература [129]
Родительское собрание [11]
Творческая личность [20]
Технология [21]
Физика [20]
Химия [31]
Экологическое воспитание [13]
Самопознание [35]
Наш опрос
Считаете ли вы результаты ЕНТ справедливыми?
Всего ответов: 1521
Статистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0

Каталог статей

Главная » Статьи » Мастерская учителя » Казахский язык и литература

Тамылжыған күй
Торғаева Б.А.
Қостанай қаласы
№1 орта мектеп
қазақ тілі орыс мектебінде
10-сынып
Сабақтың тақырыбы: Әбунасыр әл-Фараби. Тамылжыған күй.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Мәтін арқылы жаңа сөздер мен сөз тіркестерін меңгеру. Әбунасыр әл-Фарабидің өмірбаянымен танысу. Антоним. Синоним. Екпін.
Дамытушылық: Оқушылардың қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру және өз ойларын дұрыс жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Әл Фараби өмірінің өнегелік жақтарын көрсете білу. Оқушылардың әнге деген құштарлығын арттыру. Адамгершілік пен еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ
Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті, тарих.
Қолданылатын әдістер: баяндау, сұрақ -жауап, сабақты толық меңгеру үшін дамыта оқыту, ақпараттық.
Сабақтың жабдықтары: компьютер, интерактивтік тақта.
САБАҚ БАРЫСЫ:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Оқушыларды түгендеу;
- Оқу-құралдарын алу;
- Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
- Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау (көңіл-күйлерін, қалай демалғандарын, сабаққа деген ынталарын сұрау).
ІІ. Тіл дамыту.
Әбунасыр әл-Фарабидің өмірінде Оны сарайына кім
қандай қызықты оқиға болды? шақырта алмай жүрді?

Иранның ұлығы неге шақырта алмай жүрді?
әл-Фараби келді ме? Неліктен жаман киініп келеді?
Ол қалай келді?
Үстіне не киіп келді?
ІІІ. Үй тапсырмасын тапсырмасын сұрау.
Жолаушы жігіт. Мәтіннің мазмұнын айту. Үндестік заңы.
Тақтада 1-2 оқушы дыбыстық талдау жасау.
Өнерпаз Ұлықпен

ІV. Жаңа сабақ. Тамылжыған күй.
А) Жаңа сөздермен жұмыс.
Тамылжыған (күй) – льется (мелодия)
Маужырап - блаженно
Шерлі – грустный
Зарлы - с гоpьким плачем
Нәзік үн – нежный голос
- Мұғалімнің оқуы;
- Хормен оқу;
- Кезектесіп оқу;
- Осы сөздермен сөз тіркестерін құрау.
- Сөздік қорларын тексеру үшін тән дыбыстары бар сөздер айту.
- «І, Ү» дыбысынан басталатын сөздерді сұрау (үлгірімі төмен оқитын оқушылардан).
Ботасы өлген іңгендей
Толқыны тербеп мағынасын ашу.
Көңілін босатады
Б) Кітаппен жұмыс. 51– бет, 2 – тапсырма.
1) Мәтінді түсініп оқып, әр бөлігіне ат қою.
2) Сұрақ-жауап. О-О.
- Жолаушы не өтінді?
- Көпшілікке күй ұнады ма?
- Әл-Фараби неліктен өз орнынан қозғалмады?
- Әл-Фараби не істейді?
В) Жазбаша жұмыс. 51-бет, 5-тапсырма. Сөз тіркестерін қатыстырып, сөйлемдер құрап жазыңдар.
Күй тартып беруге, ботасы өлген іңгендей, шерлі күй, зарлы күй, нәзік үні, көңілін босатады, өтінеді, күйдің толқыны тербеп.
Г) 50-бет. Мәтіннен мына сөздердің синонимдерін табу.
Мәз-мейрам – қуанады, ұнатады;
Ботасы өлген іңгендей – зарлы әуен;
Шерлі күй – қайғылы күй;
Көңілін босатады – жылатады;
Тамылжыған тәтті күй – жанға жайлы күй.
Ережені еске түсірейік. Қазақ тілінде екпін сөздің соңғы буынына түседі. Мысалы: жазу – жазушы – жазушылар.
V. Бекіту (проблемалық сұрақтар).
1) Иранның ұлығы Әл-Фарабидің музыкасына не үшін құмар болады?
2) Әл-Фарабидің тартқан күйі отырғандарды неліктен мәз-мейрам қылады?
3) Отырғандар не үшін Әл-Фарабиді ортаға шақырады?
4) Ұлық оны неліктен танымады?
5) Отырғандар ұйықтап кеткен кезде, Әл-Фараби не істейді?
6) Хатта не жазды деп ойлайсыңдар?
VІ. Үй тапсырмасын беру.
Тамылжыған күй (мазмұнын айту, сөздерді жаттау).
VІІ. Қорытынды. Не білдік? Не істедік?
VІІІ. Бағалау.

Категория: Казахский язык и литература | Добавил: 789987 (07.12.2010) | Автор: Шынар E
Просмотров: 3715 | Рейтинг: 2.0/4
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск
Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Театр.kz


  • Copyright "Школа" Интернет-портал "Детство-kz"© 2016
    Сайт управляется системой uCoz