Главная | Регистрация | Вход | RSSСреда, 07.12.2016, 13:39

Учителя Алматы

Меню сайта
Категории раздела
Биология [28]
ИЗО [12]
Профессиональное обучение [6]
Внеклассное чтение [16]
География [22]
Духовные ценности [10]
Если хочешь быть здоров [48]
Информатика [58]
История [48]
Иностранный язык [99]
Книжная полка [49]
Компьютер-бум [10]
Казахский язык и литература [181]
Математика [85]
Мир науки [11]
Моя Родина - Казахстан [42]
Музыка [97]
Начальная школа [399]
Общество семи муз [12]
Психологический клуб [11]
Русский язык и литература [129]
Родительское собрание [11]
Творческая личность [20]
Технология [21]
Физика [20]
Химия [31]
Экологическое воспитание [13]
Самопознание [35]
Наш опрос
Считаете ли вы результаты ЕНТ справедливыми?
Всего ответов: 1521
Статистика

Онлайн всего: 10
Гостей: 10
Пользователей: 0

Каталог статей

Главная » Статьи » Мастерская учителя » Математика

Трапеция
Сабақтың тақырыбы: Трапеция және оның қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Трапеция,оның түрлерімен және элементтерімен танысып,трапецияның элементтерін табуға есептер шығартып үйрету.
2.Дамытушылық: Белсенділіктерін және оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, дамыту;
3.Тәрбиелік: Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу. Тез ойлап, тез қорытуға және математикалық тілге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақты түсіндіру
Көрнекіліктері: сабаққа қатысты сызбалар, интерактивті тақта, слайд.
Оқыту әдістері: Түсіндірмелі сұрақ – жауап, ой-толғаныс, дидактикалық материалдар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа қажетті құралдарын түгендеп, сабаққа дайындықты қадағалау.
2. Үй жұмысын тексеру.
3.Өткен тақырып бойынша пысықтау сұрақтар қою.
4. Жаңа тақырыпты түсіндіру.Трапеция.
А) Трапеция анықтамасы,сызбасын интерактивті тақта арқылы айтып түсіндіру,элементтерін көрсету.
Б) Трапеция түрлерімен таныстыру.
А В АВСД трапеция,
АВ мен СД табандары,
АВ ║СД
С Д АД мен ВС бүйір
қабырғалары.
Р=АВ+ВС+СД+АД
С АВСД тікбұрышты трапеция.
В <Д=900

А Д
5.Суретпен жұмыс жасау: трапецияның қабырғаларын,бұрыштарын, орта сызығын, табандарын, биіктігін, диагоналдарын көрсету.(Үлгері нашар оқушылармен жұмыс жасау)
6. Оқулықпен жұмыс. Есептер шығарту.
№65 ;№66;№ 68; № 70
№ 65 Берілгені: Шешуі:
В С АВСД трапеция Ртр = АВ+ВС+СД +АД
А Д ВК ║СД РАВК = АВ+ВК+АК
К КД = 5 см АВ+ВК+АК = 18
Р АВК =18 см АК = 18 – (АВ +ВК)
Табу керек: Ртр Ртр =АВ+КД+ВК+18-АВ-ВК+КД
Ртр=5+5+18=28 (см)
Жауабы: 28 см.
№ 66 Берілгені: Шешуі:
В С АВСД трапеция <А+<В=1800
А Д <С=1120 <В=1800-650=1150
<А=650 <Д = 1800 - <С
Табу керек:<В; <Д <Д= 1800 – 1120 =680

Жауабы: 1150 ; 680
№ 68
Берілгені: Шешуі:
В С АВСД трапеция <А+<В=1800
А Д <С=1100 <В=1800-420=1380
<А=420 <Д = 1800 - <С
Табу керек:<В; <Д <Д= 1800 – 1100 =700
Жауабы: 1380 ; 700

№70
В С Берілгені: Шешуі:
АВСД теңбүйірлі Ртр=АВ+ВС+СД+АД
трапеция <С=300,ендеше
А Е Д ВС= 8 см ЕД=½СД=½ 10=5см
АВ=СД=10 см Ртр=10+8+10+2ЕД+8=

Табу керек:Ртр Жауабы: 46 см.

7.Сөйлемді толықтыр:
• Бүйір қабырғалары тең трапецияны .....трапеция деп аталады.
• Бір бұрышы тік болып келген трапецияны....деп атайды.
• Қарама-қарсы екі қабырғасы параллель болып келген қабырғаны.... деп атайды.
• Трапецияның бүйір қабырғаларының орталарын қосатын кесіндіні трапецияның ....деп атайды.
8.Карточкамен жұмыс:

1) Трапецияның бір табанындағы бұрыштары 680 және 740.Басқа бұрыштарын табыңдар.

Берілгені: Шешуі:
В С АВСД трапеция <А+<В=1800
А Д <А=680 <В=1800-680=1120
<Д=740 <С = 1800 - <Д
Табу керек:<В; <С <С= 1800 – 740 =1060


Жауабы: 1120 ; 1060

2) Теңбүйірлі трапецияда үлкен қабырғасы 2,7 м,бүйір қабырғасы 1м ,олардың арасындағы бұрышы 600.Кіші табанын табыңдар.

Берілгені: Шешуі:
В С АВСД трапеция ΔАЕВ=ΔСҒД тікбұрышты
А Д АД=2,7 м <А=<Д=600 ендеше <С=300
АВ=СД=1 м тікбұрышты үшбұрыштың
Табу керек:ВС 300 –қ бұрышының қасиеті
бойынша АЕ=ҒД=0,5 м
ВС=АД-2АЕ=2,7-2•0,5=1,7
Жауабы 1,7м.
3) Теңбүйірлі трапецияның доғал бұрышының төбесінен жүргізілген биіктік үлкен табанын 6 см және 30 см кесінділерге бөледі.Трапецияның табандарын табыңдар.
Берілгені: Шешуі:
В С АВСД трапеция ΔАЕВ=ΔСҒД тікбұрышты
А Д АЕ=6 см АД=АЕ+ЕД
ЕД=30 см АД=6+30=36 (см)
Табу керек:ВС;АД ЕҒ=АД-2АЕ=36-2•6=24


Жауабы: 24 см; 36 см.

4) Теңбүйірлі трапецияның қарсы бұрыштарының айырымы 560-қа
тең.Трапецияның бұрыштарын табыңдар.


Берілгені: Шешуі:
В С АВСД трапеция <С-<А=560
А Д <С-<А=560 <А+<В=180
<С+<В=2360 теңбүйірлі
Табу керек: <А; <С. трапецияның табанындағы
бұрыштары тең.<В=<С
<В=<С=2360:2=1180
<А=1800-1180=620
<С=1180; <Д=620
Жауабы: 620 ; 1180 ; 1180; 9.Тақырыпты ауызша сұрақ қою арқылы қорытындылау.
-Қандай фигураны трапеция деп атаймыз?
-Трапецияның қандай түрлерін білеміз?
-Трапецияның қандай элементтерін білеміз?
-Трапецияның периметрі неге тең?
10. Үйге тапсырма: §5 №67; № 72.
11. Сабақ қорытындысы
Оқушылар сабақтың қорытындысын жасайды. «Маған ұнады....»“Ұсыныс жасаймын …”.
“ Бүгін сабақта білдім…”
“Мен сабақта үйрендім…”
“Мен бүгін сабақта қайталадым... ”
“Мен бүгін сабақты бекіттім....…
Категория: Математика | Добавил: sh16 (15.01.2014) | Автор: Шыныбекова Гульжан Ермековна
Просмотров: 2134 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
1 ссссс5   (03.02.2015 09:51)
Сабақ маған ұнады, үлгерімі нашар оқушылармен де жұмыс жасалынған.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск
Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Театр.kz


  • Copyright "Школа" Интернет-портал "Детство-kz"© 2016
    Сайт управляется системой uCoz